browar regionalny fortuna w miłosławiu browar regionalny fortuna w miłosławiu browar regionalny fortuna w miłosławiu browar regionalny fortuna w miłosławiu

Historia browaru

1626

Pierwsze wzmianki o miłosławskim piwie sięgają 1626 roku, kiedy to dokonano urzędowego wpisu o ugotowaniu dziewiczych porcji piwa. Miłosław okazał się prężnym ośrodkiem piwowarskim, o czym najlepiej świadczy czopowe, odpowiednik współczesnego podatku akcyzowego. Płaciło je aż trzydziestu sześciu mielcarzy (jak wówczas nazywano piwowarów).

1794

W 1794 roku cieszące się zasłużoną sławą piwo miłosławskie wysyłano do Gdańska, skąd na okrętach ruszało w szeroki świat.

1889

W roku 1889 w Miłosławiu nastała nowa era piwowarstwa, kiedy to staraniem okolicznych mieszczan wybudowano nowoczesny browar parowy "Fortuna". Stał się on bezpośrednim spadkobiercą niemal trzywiekowej tradycji piwowarstwa w tym mieście.

1939

W 1939 roku Browar został odebrany prawowitym właścicielom przez hitlerowców, a jedenaście lat później znacjonalizowany przez komunistów. Przez kolejne dziesięciolecia powoli niszczał, zaś znakomite, cieszące się dobrą renomą miłosławskie piwo odchodziło w zapomnienie.

1995

W 1995 zrujnowany, wyeksploatowany i pozbawiony dobrego imienia browar odzyskali spadkobiercy jego przedwojennych właścicieli. Dwa lata później powstał Browar "Fortuna" Sp. z o.o. z zamiarem przywrócenia browarowi dawnego splendoru i ożywienia wielowiekowej tradycji piwowarskiej na ziemi miłosławskiej.

2011

Kolejna znacząca zmiana miała miejsce wiosną 2011 roku, kiedy browar w Miłosławiu zyskał nowego właściciela firmę, którą tworzą pasjonaci piwa, specjaliści od lat działający na rynku piwa, zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju. W ten sposób browar zyskał ogromne wsparcie merytoryczne w zakresie produkcji i sprzedaży piwa oraz konsekwentnie realizuje filozofię warzenia specjalności.

gwiazda

Co nas
wyróżnia

? Sprawdź co przesądza o wyjątkowości naszych piw?
kraj

Materiały dla
mediów